Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w KOPENHADZE Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w KOPENHADZE

Lista lektur 2020/2021

WYKAZ LEKTUR DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
obowiązujących w roku szkolnym 2020/2021
program ramowy i uzupełniający

Lista lektur klasa 1.
Część tekstów znajduje się w podręczniku.

(I półrocze)

Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
Julian Tuwim „Warzywa”
Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
Danuta Wawiłow „Marzenie”
Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
Julian Tuwim „Abecadło”

(II półrocze)

Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
Julian Tuwim „Ptasie radio”
Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
Marcin Brykczyński „Tata”
Jan Brzechwa „Żaba”
Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

Lista lektur klasa 2.
Część tekstów znajduje się w podręczniku

(I półrocze)

Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)
Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)
Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”
Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

(II półrocze)

Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)
Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
Jan Grabowski „Czarna owieczka”
Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

Lista lektur klasa 3.
Część tekstów znajduje się w podręczniku

Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)
Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)
Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)
Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”
Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi
Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
Maria Krüger „Karolcia”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)
Joanna Papuzińska, Asiunia

Klasa 4 program uzupełniający
Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start”:

Jan Brzechwa Akademia pana Kleksa
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé Mikołajek (wybór opowiadań) wersja w języku polskim
Adam Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy przyrody)
Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
Wybrane baśnie polskie i europejskie: Ch. Perrault Kopciuszek, Wróżki; A. Puszkin Bajka o rybaku i rybce; J. I. Kraszewski Kwiat paproci; K. Wł. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie; H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami, Stokrotka
Wybrane wiersze: J. Brzechwa Kwoka, Samochwała; J. Kulmowa Marzenia, Nie wyrastaj z marzenia; J. Twardowski
W klasie; J. Tuwim Spóźniony słowik, Dyzio marzyciel, Dwa wiatry; K. I. Gałczyński Wizyta; Wł. Bełza Legenda o garści ziemi polskiej
Wybrane podania i legendy polskie: M. Grądzka O Lechu, Czechu i Rusie, Piast Kołodziej; M. Orłoń O Wandzie, co Niemca nie chciała
Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska – Curie, Jan Paweł II)
Lektury uzupełniające/teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

Janusz Korczak Król Maciuś Pierwszy
Andrzej Maleszka Magiczne drzewo
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
E. Nowak Pajączek na rowerze
Alfred Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
Kornel Makuszyński Awantura o Basię
Anna Onichimowska Najwyższa góra świata
Adam Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
Carlo Collodi Pinokio
Barbara Gawryluk Moje Bullerbyn
Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
Hanna Ożogowska Chłopak na opak
Marta Berowska Szklana góra
Oskar Kolberg O szewczyku
Artur Oppman Za górami za lasami
Janusz Stanny Baśń o królu Dardanelu
Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
Ryszard Przymus Nasza mama jest poetką
Francesca Simon Koszmarny Karolek i prześwietne święta
Paweł Beręsewicz Ciumkowe historie, w tym jedna smutna
Wiktor Woroszylski Czas miłości
Hanna Łochocka Książka czeka
Wanda Chotomska Legenda o warszawskim Bazyliszku
Antoni Słonimski Polska
Magdalena Grądzka Jurata, królowa Bałtyku
Anna Sójka Pan Twardowski
Irena Landau Jest ok!
Ewa Szelburg-Zarembina Przed pomnikiem
Krystyna Wodnicka W bibliotece
Wanda Chotomska Kopciuszek
Eleanor Hodgeman Porter Pollyanna
Ireneusz Dańko Policja spełniła marzenie chorego chłopca
Joanna Papuzińska Wędrowcy
wywiad Kseni Chamerskiej z Januszem Christą Początki Kajka i Kokosza
Grzegorz Kasdepke Mam prawo
Elżbieta Zubrzycka Słup soli
Maria Dańkowska Nastolatki i bon ton
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne, teksty informacyjne, publicystyczne lub popularnonaukowe.
Film: A. Domańska Historia żółtej ciżemki, K. Gradowski Akademia Pana Kleksa, A. Maleszka Magiczne drzewo

Klasa 5 program uzupełniający
Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

B. Prus Katarynka
C. S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (polska wersja językowa)
F. Molnar Chłopcy z Placu Broni (polska wersja językowa)
J. Kulmowa Udawanie
K. I. Gałczyński Rozmowa liryczna
A. Mickiewicz Powrót taty, Przyjaciele, Pan Tadeusz fragm.
Cz. Miłosz Ojciec w bibliotece
J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
T Różewicz Oblicza ojczyzny
Mity: o powstaniu świata, o Demeter i Korze, Orfeuszu i Eurydyce, Heraklesie, Prometeuszu, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu i Ariadnie
J. Tuwim Ptasie radio, Z. Herbert Pan od przyrody, L. Staff Chciałem już zamknąć drzwi

Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: ((propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)

Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów
Mark Twain Przygody Tomka Sawyera
Bahdaj Wakacje z duchami
Maleszka Magiczne drzewo. Tajemnica mostu
M. Musierowicz Noelka
B. Kosmowska Dziewczynka z parku
E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
S. Morgenstern Ernest i tajemnicze listy
W. Van Draanen Dziewczyna i chłopak wszystko na opak
K. Jankowski Przyjaźn na wszelki wypadek
B. Gawryluk Dziewczynka z fotografii, Moje Bullerbyn
A. Onichimowska Najwyższa góra świata
B. Wiza Macoszka
W. Witter Fotografia nieba
K. Michalski, D. Kot, E. Kot, M. Kozak O autorytecie.
K. Ryrych Wyspa mojej siostry
Cz. Piskorski O Żelisławie i gnieździe gryfów
M. Orłoń Przerwany hejnał
C. Niewiadomska Kazimierz Wielki kumem
E. Buczyńska Niepodległość
I. Czarkowska Duchy ze Wzgórza Rabowników
W. Szymborska Atlantyda
D. Kirscher, D. Casci Władca ksiąg
J. Cygan Kto przygód zna smak
A. i Cz. Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei
M. Wojciechowska Przesunąć horyzont fragm.
Wywiad M. Stopy z J. Adamuszkiem Podróże małe i duże
Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke Wielki wybuch, czyli K kontra K
Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
Agnieszka Stelmaszyk Kroniki Archeo
Michael Ende Momo
Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym
Sarah Crossan Kasieńka
Marcin Szczygielski Za niebieskimi drzwiami
John Boyne Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne Lekkie życie Bernaby’ego Brokieta
Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)
Teksty publicystyczne, informacyjne, popularnonaukowe, filmy, audycje radiowe.

Klasa 6 program uzupełniający
Lektury obowiązkowe realizowane w serii „NOWE Słowa na start” :

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragm. koncertu Wojskiego)
Tadeusz Różewicz Bursztynowy ptaszek, Anna Kamieńska Wieczór, Zbigniew Herbert Pudełko zwane wy-obraźnią, Czesław Miłosz Do mojej natury, Ojciec objaśnia, Joanna Kulmowa Człowiek żeby patrzał, Jan Twardowski Ręce, Leopold Staff Odys, Julian Tuwim Czereśnie
Ignacy Krasicki Potok i rzeka, Syn i ojciec, Kałamarz i pióro, Kruk i lis, Lew pokorny, Dzieci i żaby, Jan Brze-chwa Lis i jaskółka, Pająk i żaby
Biblia; opis stworzenia świata i człowieka, przypowieści: o siewcy, talentach, pannach roztropnych, miło-siernym Samarytaninie
Mity – o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce
Lektury uzupełniające, teksty dodatkowe: (propozycje z listy MEN i spoza podstawy programowej)
Marcin Kozioł Skrzynia Władcy Piorunów
Małgorzata Musierowicz Noelka
Alfred Szklarski wybrana powieść
Stanisław Lem Bajki robotów, Cyberiada
Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa
Kornel Makuszyński wybrana powieść
Andrzej Maleszka powieść z cyklu Magiczne drzewo
Danuta Bieńkowska Daniel wśród Rycerzy Okrągłego Stołu
Ludwik Janion Siła wyobraźni. Jednorożec, Zegarynek i… Mona Lisa
Arkady Klonow Tam, gdzie mieszka Muzyka
Agnieszka Stelmaszyk Tajemnica klejnotu Nefertiti
Kornelia Funke Atramentowe serce
Rudyard Kipling Księga dżungli
Ewa Jałochowska Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem
Marta Surowiec Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki
Arantxa García de Castro Poradnik dobrych manier
Henning Mankel Pies, który biegł ku gwieździe
Adele Faber, Elaine Mazlish Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
Jostein Gaarder Świat Zofii. Cudowna podróż w głąb historii filozofii
Heidi Hassenmüller Pewnej wrześniowej niedzieli
Józef Baran, *** (Córkom)
Julia Hartwig Komunikat, Danuta Wawiłow Latem
Marcin Wicha Klara. Proszę tego nie czytać!
Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
Eliza Piotrowska Żółte kółka
Paweł Wakuła Co w trawie piszczy
Karen-Susan Fessel Moja mama jest wśród gwiazd
Paweł Boręsewicz Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek
Joanna Fabicka Rutka
Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci
Maciej Dębski Dzień bez telefonu
Anna Kamieńska Książka nad książkami
Mark Twain Pamiętniki Adama i Ewy
Wisława Szymborska Jarmark cudów
Czesław Janczarski Nie mijam
Olga Kowalik Delfin człowiekowi człowiekiem
Katarzyna Zychla Dziewczynka tańcząca z wiatrem
Bill Watterson Calvin i Hobbes. Coś się ślini pod łóżkiem
Ewa Grętkiewicz Szczekająca szczęka Saszy
Joanna Rudniańska-Zalejska Kotka Brygidy
Jan Twardowski Starzy ludzie (fragm. książki Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)
Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska–Curie, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik)

Klasa 7 program ramowy i uzupełniający
Charles Dickens „Opowieść wigilijna” ( w polskiej wersji językowej)
Aleksander Fredro „Zemsta”
Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” (w polskiej wersji językowej)
Jan Kochanowski wybór fraszek, wybór pieśni
Ignacy Krasicki „Żona modna”
Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”
Juliusz Słowacki, „Balladyna”
Antoine de Saint -Exupery „Mały Książę” (w polskiej wersji językowej)
Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza

Klasa 8 program ramowy i uzupełniający
M. Wańkowicz “Ziele na kraterze”, “Tędy i owędy”
A. Kamiński “Kamienie na szaniec”
S Żeromski “Syzyfowe prace”
A. Mickiewicz “Pan Tadeusz”
H. Sienkiewicz “Quo vadis”
A. Fiedler “Dywizjon 303”
S. Mrożek “Artysta”
Poezja Szymborskiej, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana, Barańczaka, Różewicza, Twardowskiego, Baczyńskiego, Gałczyńskiego.

Lista lektur liceum ogólnokształcącego
RAMOWY I UZUPEŁNIAJĄCY PLAN NAUCZANIA

Klasa 1 liceum ogólnokształcącego (4-letniego) program ramowy i uzupełniający
Poziom podstawowy

Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana;
Jan Parandowski, Mitologia, część I Grecja;
Homer, Iliada (fragmenty), Odyseja (fragmenty);
Sofokles, Antygona;
Horacy – wybrane utwory;
Bogurodzica; Lament świętokrzyski (fragmenty); Legenda o św. Aleksym (fragmenty); Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);
Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty);
Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);
Dante Alighieri, Boska komedia (fragmenty);
Jan Kochanowski, wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II; psalmy, w tym Psalm 13, Psalm 47; tren IX, X, XI, XIX; Odprawa posłów greckich;
Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty);
Poziom rozszerzony

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

Arystoteles, Poetyka, Retoryka (fragmenty);
Platon, Państwo (fragmenty);
Arystofanes, Chmury;
Jan Parandowski, Mitologia, część II Rzym;
Wergiliusz, Eneida (fragmenty);
św. Augustyn, Wyznania (fragmenty);
św. Tomasz z Akwinu, Summa teologiczna (fragmenty);
François Villon, Wielki testament (fragmenty);
François Rabelais, Gargantua i Pantagruel (fragmenty);
Michel de Montaigne, Próby (fragmenty);
Jan Kochanowski, Treny (jako cykl poetycki);

Klasa 2 liceum ogólnokształcącego (4-letniego) program ramowy i uzupełniający

Poziom podstawowy

wybrane wiersze następujących poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński;
Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty);
William Szekspir, Makbet, Romeo i Julia;
Molier, Skąpiec.
Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny, wybrane satyry;
Franciszek Karpiński, wybór sielanek i liryki religijnej;
Adam Mickiewicz, Oda do młodości; wybrane ballady, w tym Romantyczność; wybrane sonety z cyklu Sonety krymskie oraz inne wiersze; Konrad Wallenrod; Dziady cz. III;
Juliusz Słowacki, Kordian, wybrane wiersze, w tym Grób Agamemnona (fragmenty), Testament mój;
Zygmunt Krasiński, Nie-Boska komedia;
Cyprian Kamil Norwid, wybrane wiersze;
Bolesław Prus, Lalka, Z legend dawnego Egiptu;
Eliza Orzeszkowa, Gloria victis;
Henryk Sienkiewicz, Potop;
Poziom rozszerzony

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

Piotr Skarga, Żywoty świętych (fragmenty);
William Szekspir, Hamlet;
wybrane utwory poetyckie z romantycznej literatury europejskiej, w tym wybrane wiersze angielskich poetów jezior;
Juliusz Słowacki, Lilla Weneda;
Cyprian Kamil Norwid, Bema pamięci żałobny rapsod, Fortepian Szopena, Czarne kwiaty (fragmenty), Promethidion (fragmenty);
realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac, Ojciec Goriot lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary);
Stanisław Wyspiański, Noc listopadowa;

Klasa 2 liceum ogólnokształcącego (3-letniego) program ramowy i uzupełniający

Poziom podstawowy

Adam Mickiewicz – Romantyczność, Pan Tadeusz, Dziady cz. III, wybór wierszy
Juliusz Słowacki – Kordian, wybór wierszy
Zygmunt Krasiński – Nie–Boska komedia
Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
Bolesław Prus – Lalka
Maria Konopnicka – Mendel Gdański
Henryk Sienkiewicz – Potop
Kazimierz Przerwa–Tetmajer – wybór wierszy
Jan Kasprowicz – wybór wierszy
Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
Stanisław Wyspiański – Wesele
Władysław Stanisław Reymont – Chłopi t.1
Stefan Żeromski – Przedwiośnie, Ludzie bezdomni
Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara
Gabriela Zapolska – Moralność pani Dulskiej
Poziom rozszerzony

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:
wybrany wiersz z romantycznej poezji europejskiej
Juliusz Słowacki „Kordian” lub „Fantazy”
Zygmunt Krasiński „Nie-Boska Komedia”, realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (np. „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaka, „Nana” Emila Zoli, „Pani Bovary” Gustawa Flauberta)
Stanisław Ignacy Witkiewicz „Szewcy”

Klasa 3 liceum ogólnokształcącego (3-letniego) program ramowy i uzupełniający

Poziom podstawowy

Witold Gombrowicz – Ferdydurke
Zofia Nałkowska – Granica, Medaliony
Tadeusz Borowski – Opowiadania (jedno)
Gustaw Herling-Grudziński – Inny Świat
Bolesław Leśmian – wybór wierszy
Julian Tuwim – wybór wierszy
Maria Pawlikowska–Jasnorzewska – wybór wierszy
Czesław Miłosz – wybór wierszy
Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
Zbigniew Herbert – wybór wierszy
Miron Białoszewski – wybór wierszy
Wisława Szymborska – wybór wierszy
Stanisław Barańczak – wybór wierszy
Jan Twardowski – wybór wierszy
Sławomir Mrożek –Tango
Albert Camus – Dżuma
Franz Kafka – Proces
Hanna Krall – Zdążyć przed Panem Bogiem
Miron Białoszewski – Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
Poziom rozszerzony

jak na poziomie podstawowym, a ponadto:
Gustaw Herling-Grudziński – wybrane opowiadanie
Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”
wybrana powieść lub zbiór opowiadań z XX lub XXI w. (np. Marii Dąbrowskiej, Zofii Nałkowskiej, Marii Kuncewiczowej, Stanisława Lema, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk)
wybrana powieść (lub zbiory opowiadań) dwudziestowiecznych autorów z literatury światowej (np. Franza Kafki, Vladimira Nabokova, Alberta Camusa, Guntera Grassa, Umberto Eco, Johna Steinbecka)
wybrane wiersze dwudziestowiecznych poetów polskich (innych niż na poziomie podstawowym)